^^ Love Asia ^^
^^ Love Asia ^^
^^ Love Asia ^^
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

^^ Love Asia ^^

!NYA NYA NYA NYA NYA!
 
AcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 hobby : Chitara

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
n.o.n.a.m.e
Moderatori
Moderatori



Mesaje : 99
Data de inscriere : 17/11/2010

hobby : Chitara Empty
MesajSubiect: hobby : Chitara   hobby : Chitara EmptyMier Dec 22, 2010 9:59 pm

Spoiler:

Chitara ori ghitara (pl. chitare, ghitare '[1]) este un instrument muzical cu coarde ciupite. Ea are un gât lung, delimitat cu ajutorul tastelor (en. frets), şi o cutie de rezonanţă ale cărei ambe feţe sunt plane. În lateral, se formează „umerii” caracteristici, rotunzi, care dau corpului forma cifrei 8. Acordajul standard în cvarte perfecte (cu o singură excepţie) aduce cu cel al instrumentelor din familia violei (viola da gamba, violone ş.a.).

Chitara joacă un rol important în numeroase genuri muzicale aparţinând folclorului, dar îndeosebi muzicii de consum. Între aceste genuri, se numără muzica blues, country, folk, flamenco, jazz, rock şi pop. Practica contemporană include chitara cu şase corzi (acustică, mult mai rar electrică) în muzica cultă astfel: repertoriul specific este cântat la chitară „clasică” (ale cărei corzi sunt fabricate din nailon), muzica veche (renascentistă sau barocă), în lipsa unui instrument mai potrivit, se execută la chitară cu corzi de oţel, iar muzica contemporană se va executa la ambele, în funcţie de indicaţiile din partitură. La chitară se poate cânta folosindu-se exclusiv proprietatea acustică a corpului chitarei (în care se propagă undele sonore create de vibraţia corzilor la ciupire) sau folosindu-se un amplificator (potrivit atât la chitare electrice, cât şi la cele acustice) ce creşte în intensitate şi modelează, în funcţie de preferinţele chitaristului, semnalul captat de dozele electromagnetice montate în apropierea corzilor.


Cui ii place sa cante la chitara? Ce cantece ati reusit sa faceti pe chitara? De ce vreti o chitara? etcc
Sus In jos
Mayu-chan

Mayu-chan


Mesaje : 59
Data de inscriere : 08/11/2010
Varsta : 27
Localizare : Tg Mures

hobby : Chitara Empty
MesajSubiect: Re: hobby : Chitara   hobby : Chitara EmptyDum Dec 26, 2010 3:31 am

mie imi place ^o^
stiu cateva cantece, printre care si una doua colinde xD
da leam cam uitat =))
da stiu o parte din acorduri, adica aproape toate.. pe care leam invatat singura , iar acum am inceput si lectii
Sus In jos
n.o.n.a.m.e
Moderatori
Moderatori



Mesaje : 99
Data de inscriere : 17/11/2010

hobby : Chitara Empty
MesajSubiect: Re: hobby : Chitara   hobby : Chitara EmptyDum Dec 26, 2010 3:34 am

.


Ultima editare efectuata de catre Yume in Vin Aug 12, 2011 3:27 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Mayu-chan

Mayu-chan


Mesaje : 59
Data de inscriere : 08/11/2010
Varsta : 27
Localizare : Tg Mures

hobby : Chitara Empty
MesajSubiect: Re: hobby : Chitara   hobby : Chitara EmptyDum Dec 26, 2010 4:53 am

una electrica si una folk :D
Sus In jos
n.o.n.a.m.e
Moderatori
Moderatori



Mesaje : 99
Data de inscriere : 17/11/2010

hobby : Chitara Empty
MesajSubiect: Re: hobby : Chitara   hobby : Chitara EmptyDum Dec 26, 2010 6:40 am

.
Sus In jos
Continut sponsorizat





hobby : Chitara Empty
MesajSubiect: Re: hobby : Chitara   hobby : Chitara Empty

Sus In jos
 
hobby : Chitara
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
^^ Love Asia ^^ :: Off Topic :: Hobby-uri-
Mergi direct la: