^^ Love Asia ^^
^^ Love Asia ^^
^^ Love Asia ^^
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

^^ Love Asia ^^

!NYA NYA NYA NYA NYA!
 
AcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Baku,mancatorul de vise

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
~SaYoMi~

~SaYoMi~


Mesaje : 2
Data de inscriere : 06/11/2010
Varsta : 26
Localizare : Bucuresti-Romania

Baku,mancatorul de vise Empty
MesajSubiect: Baku,mancatorul de vise   Baku,mancatorul de vise EmptySam Noi 06, 2010 3:25 am

Baku, mancatorul de vise
Japonezii superstitiosi gandesc ca visele urate se datoreaza spiritelor rele. Creatura supranaturala Baku este considerata a fi mancator de vise.
Baku este o corcitura de diverse animale: are chip de leu, trup de cal, coada de vaca, corn de rinocer si picioare de tigru. E inalt de aproape un metru, are capul si spatele negre, dar burta ii este alba si nasul arata infiorator. In timpul zilei este inactiv pt ca nu este dispus sa se miste in timp ce straluceste soarele. Imediat ce se intuneca, devine f sprinten si poate tocmai in aceasta trasatura a lui isi are originea asocierea lui cu visele.
Ori de cate ori cineva viseaza urat (si printre visele urate se numara: doi serpi incolaciti, vulpe cu voce de om, imbracaminte patata de sange, vas cu orez vorbitor etc.), acela apeleaza la Baku, rugandu-l sa-i manance visul cel rau.
Pe vremuri, se spune, japonezii tineau la capul patului o imagine care-l reprezenta pe Baku, ca sa-i poata pasa lui toate visele urate si sa scape de efectele negative ale acestora.
Sus In jos
Kllama

Kllama


Mesaje : 231
Data de inscriere : 28/08/2010
Varsta : 26

Baku,mancatorul de vise Empty
MesajSubiect: Re: Baku,mancatorul de vise   Baku,mancatorul de vise EmptySam Noi 06, 2010 4:05 am

vas cu orez vorbitor =))) asta ma dat pe spate
Sus In jos
https://j-rock-romania.forumgratuit.ro
n.o.n.a.m.e
Moderatori
Moderatori



Mesaje : 99
Data de inscriere : 17/11/2010

Baku,mancatorul de vise Empty
MesajSubiect: Re: Baku,mancatorul de vise   Baku,mancatorul de vise EmptyMier Dec 22, 2010 10:49 pm

.


Ultima editare efectuata de catre Yume in Vin Aug 12, 2011 3:29 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Kllama

Kllama


Mesaje : 231
Data de inscriere : 28/08/2010
Varsta : 26

Baku,mancatorul de vise Empty
MesajSubiect: Re: Baku,mancatorul de vise   Baku,mancatorul de vise EmptyDum Feb 20, 2011 4:01 am

=))))ar trebuii sa aiba si ei cosmaruri ca ale mele si apoi o sa rade si ei de orezul vorbitor...stai sa inteleg japonezii au cosmar daca vad un surdo-mut vorbind=))))
Sus In jos
https://j-rock-romania.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Baku,mancatorul de vise Empty
MesajSubiect: Re: Baku,mancatorul de vise   Baku,mancatorul de vise Empty

Sus In jos
 
Baku,mancatorul de vise
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
^^ Love Asia ^^ :: Despre Japonia :: Legende-
Mergi direct la: